Wstęp do informatyki

Zakonczylem sprawdzanie prac z II terminu poprawkowego; niestety nadal jest zle - pomimo pytan wzorowanych lub wrecz identycznych jak na poprzednich terminach, polowa z piszacych, tj. 41 osob nie uzyskala wiecej jak 2 na 5 mozliwych punktow. Wracajac jednak do tematu: wszystkie oceny, ktore moglem wpisac wpisalem; czesc osob nie ma jeszcze w USOS-ie ocen z cwiczen - tym osobom nie moglem wpisac ocen. Dla osob piszacych juz trzeci raz nie przewiduje kolejnych terminow. Wszelkich innych informacji udzielam na dyzurze - prosze sprawdzic zakladke "Dyzur"

Dodano: 2013-03-06: II termin poprawy zaplanowany został na piątek, 15 marca 2013, godzina 12:00, Aula.

Dodano: 2013-02-20, 22:48. Na podstronie z dyżurami jest informacja kiedy można mnie znaleźć na Wydziale.

Szanowni Panstwo! Zakonczylem sprawdzanie Panstwa prac. Wynika SA JUZ w ososie - prosze tylko poczekac na migracje danych. Podobnie jak na I terminie, osoby ktore nie beda mialy oceny sa do dopytania.

Szanowni Państwo! Zakończyłem sprawdzanie Państwa prac. Z żalem stwierdzam, że egzamin wypadł tragicznie. Wielokrotnie podczas wykładu uprzedzałem Państwa, że egzamin nie jest trudny, ale trzeba go potraktować serio. Rozumiem, że większość z Państwa nie mogła tego ostrzeżenia słyszeć skoro średnio na wykładzie było 25 osób (zwykle tych samych), za co dziękuję, gdyż łatwiej taki wykład się prowadzi. Tym czasem Pańswo zupełnie zlekceważyli przedmiot. Uprzedzałem, że egzaminu nie da się zaliczyć jeśli tylko wyuczą się Państwo formłułek na pamięć bez zrozumienie tego czego się uczą. Znaczna część pytań to materiał jaki zadawałem Państwu jako pracę domową do samodzielnego opracowania. Znamienne w ocenie Państwa postawy jest potraktowanie przez Państwa notaci BNF - uprzedzałem kilkukrotnie, że pytanie z tym związane będzie na egzaminie. Mówiłem nawet, że mogę np. zapytać o opis instrukcji warunkowej. Zapytałem o pętlę for i funkcję (nota bene część z Państwa próbowała w tym miejscu wyjaśnić czym jest funkcja z punktu widzenia matematyki - dziwne jak na fakt, że egzamin był z podstaw informatyki i funkcja jako pojęcie matematyczne ani razu się nie pojawiła). Już bardziej ukierunkować Państwa nie mogłem. Niestety na pytanie związane z BNF-em nie było oni jednej, do końca poprawnej, odpowiedzi a te, które były można policzyć na palcach obu rąk, co przy 134 osobach piszących nie wygląda najlepiej. Bardzo proszę o poważne potraktowanie drugiego terminu egzaminu.

Przykładowe pytania.
Przykładowy zestaw pytań z egzaminu.

Materiały z poprawkami do ,,Podręcznika''.
Różne algorytmy.
Moje notatki do wykładów.

Studia dzienne

Co się działo na wykładzie

Plan ćwiczeń

  1. Algebra Boole'a - definicje, podstawowe prawa, twierdzenia, dowody; upraszczanie wyrażeń
  2. Algebra Boole'a - c.d.
  3. Systemy liczbowe - konwersje
  4. Operacje arytmetyczne w różnych systemach liczbowych. Zapis liczby całkowitej ze znakiem
  5. Format stało i zmiennoprzecinkowy
  6. Kolokwium I
  7. Schematy blokowe. Instrukcja if
  8. Pętle: for, while i do-while
  9. Pętle - c.d.
  10. Wariacje na temat pętli - pętle zagnieżdżone
  11. Rekurencja, iteracja
  12. Proste układy cyfrowe - automat do hotdogów
  13. Mapy Karnaugh
  14. Kolokwium II
  15. Sortowania, wyszukiwania

Dodatkowe materiały

Jako materiał uzupełniający i/lub poszerzający materiał z ćwiczeń i wykładów (zarówno dla studiów dziennych jak i zaocznych) proponujemy: